מדוע חשוב לחסן את חיית המחמד שלנו?

טיפת חלב – מקור השם הנו תרגום מצרפתית  goutte de lait שמשמעו טיפה של חלב. שירות לקהילה שהוקם לפני מעל מאה שנים בצרפת ואשר סיפק חלב והשגחה רפואית לתינוקות. טיפת החלב הראשונה בישראל הוקמה ב־1913 ביוזמת הנרייטה סאלד. זוהי אחת מבין הדוגמאות הראשונות לערבות הדדית – על אחריותה של הקהילה כלפי כל אחד מחבריה ולהפך, של כל אחד מחברי הקהילה כלפי הכלל. המרפאה הווטרינרית העכשווית - מספקת היום רפואה שלמה, מפותחת ומגוונת להולכי הארבע – מינקות ועד שיבה טובה.

חיסונים, הם חוד החנית ברפואה מונעת ונחשבים לפריצת דרך במדע הרפואה. הם הביאו לירידה משמעותית בתחלואה ובתמותה ממחלות קשות. הם ממגרים חלק מהמחלות על ידי הענקת הגנה אישית ומונעים הפצה והדבקה. מרבית החיסונים פועלים על העיקרון של הכנסת הגורם המזיק בגרסה מוחלשת או מומתת לגוף האדם או החיה, מתוך כוונה שהמערכת החיסונית "תלמד" לזהות, לסמן ולהשמיד את האויב. כל זאת בדרך של בניית נוגדנים וייצור תאי זיכרון  למלחמה ביולוגית עתידית. חיסונים הם הכלי שמגן על המתחסן עצמו ובדיעבד גם על החברה כולה. החיסונים ניתנים בזריקה, שאיפה או טפטוף. כל הנאמר לעייל מתאים באותו דיוק לכלל היונקים - לגורי אדם, כלבים, חתולים וכו'.

את מי מחסנים?
גורים - כל חיסון שהגור יקבל יעלה או ירענן את כמות הנוגדנים. לכן בגורים חשוב לחזור על החיסון מספר פעמים על מנת להגיע לרמת נוגדנים שמספקת להם הגנה.


בוגרים – חשוב לחדש את החיסון מידי שנה.

גיל הזהב – אותם חשוב ביותר לחסן מידי שנה.  מערכת החיסונית שלהם נחלשת וחשוב לחזק אותה.

החיסונים נועדו לשמור על מחמדינו וגם עלינו מפני מחלות מסוכנות וקשות. חשוב להקפיד על שיתוף פעולה עם המרפאה הווטרינרית בנוגע לתכנית החיסונים כדי לשמור על איכות חיי מחמדינו, על בריאותם ובריאותנו.

 

טיפול מונע

תולעת הפארק– את הטיפול נגד תולעת הפארקים נותנים פעם בחודש, פעם בחודשיים או פעם בשלושה חודשים ולעיתים בכלל לא. כדי לקבוע מה טוב לכלבכם אנא מכם היוועצו עם הצוות המקצועי שבמרפאה. רבים חושבים בשוגג כי הטיפול שמוענק כנגד תולעת הפארק הוא חיסון. אך זה לא כך, תולעת הפארק מתיישבת בגוף הכלב והטיפול שניתן לכלב נועד רק להרוג את הטפיל בשלב מוקדם שעדין קל למגר אותו. זהו לא חיסון! 

חשוב לדעת! תולעת הפארק גורמת לסיבוכים נוראיים בגוף הכלב והיא גורם תמותה גבוה במיוחד.

 

תולעי המעיים - אצל בעלי חיים תולעי המעיים נחלקות לרוב לשתי קבוצות:

תולעים עגולות ותולעים שטוחות. התולעים מתאזרחים אצל המארח כלב או חתול. בזמן הזה הם גורמים לאיבוד משקל,שלשולים, דימומים ובעיות התפתחות.

תולעים אלו יכולים לעבור גם לבני אדם ולכן חשוב להעניק למחמדינו טיפול נגד תולעים באופן סדיר.

טיפול זה קוטל אותן ומונע את חזרתן, מומלץ לתת טיפול נגד תולעים כל חצי שנה. לגורים יש לתת טיפול מונע נגד תולעים בסביבות גיל 6-8 שבועות להמתין כעשרה ימים ולתת טיפול נוסף, לאחר מכן יש להמשיך ולתת טיפול מונע כל חצי שנה.

בדיקות דם

מידי שנה, בערך לפני החגים מחליטה זו שאיתי שהגיע הזמן לשלוח אותי לרופא המשפחה לבדיקה שגרתית, עוד אני לא מספיק להתנגד והיא כבר סגרה תאריך ושעה וכך לפתע מוצא אני את עצמי יושב וממתין לתורי במרפאה לפני ההוא ואחרי ההיא.  כשמגיע רגע האמת ואני נפגש פנים מול פנים עם רופא המשפחה, הוא שואל למה הגעת? אני לא מתבלבל ומיד אומר זאת שאיתי שלחה אותי וגם ביקשה את זה ואת זה ואת זה... וכך בסיומה של פגישה אני יוצא ממנו עמוס בשלל דפים והפניות ועם תעסוקה מבצעית לחודשים הקרובים.

נתחיל עם בדיקות הדם – זהו הליך רפואי נפוץ וחשוב ביותר אשר תורם לאבחון מוקדם של מחלות ועוזר לרופא לאסוף מידע על מצב בריאותינו. מערכת הדם מגיעה לכל איבר בגוף וכך עוזרת לאסוף ידע חשוב אשר מתורגם ומפוענח. ידע נרכש זה נותן לנו תמונת מצב ראשונית וכיוון עתידי. גם ברפואה וטרינרית בדיקות דם הן נדבך חשוב ביותר וחלק בלתי נפרד מתהליך אבחון וטיפול מונע. אל לנו לשכוח שהפציינט שלנו לא יודע ורבלית להביע את עצמו ולהצביע במדויק מה מכאיב ומפריע. כיום מומלץ לבצע בדיקת דם מקיפה אחת לשנה באופן שיגרתי. חשוב ביותר לבצע בדיקות דם במצבים של לקיחת תרופות באופן קבוע, לפני פרוצדורות רפואיות כגון הרדמה לניתוח, ניקוי שיניים וכאשר יש חשד למחלה מתעוררת.