גילוי נאות - לי יש חתול ולך?

ל"מאמץ המתחיל", חתול יתאים במיוחד כחבר וכדייר משנה. החתול נחשב לחיה עצמאית, שקטה ובלתי מטרידה. החתול עושה את צרכיו בקופסה מותאמת, מתנקה ומטפח את עצמו באופן קבוע ויומיומי. הוא אורב וגם מנצח אורחים בלתי קרואים, כמו נחשים, חולדות, עכברים ומקקים. לחתול יש חוש הומור מפותח ובניגוד לכלבים אין כל צורך להוציא אותו לטיולי התפנות. ניתן להשאיר את החתול/ים גם לבד בבית למשך שעות ארוכות ללא כל רגשות אשם. החתול פשוט תמיד ימצא מה לעשות... יקרא ספר, ישמור על הטריטוריה שלו, יעביר מסרונים ובעיקר יטפח את שנת היופי שלו.

אני חייב להעיד עלינו, על "צוות המרפאה" אשר מטפל בחתולים הרבים שמגיעים אלינו במסירות ובנאמנות רבה. משימת המשימות העיקרית שלנו לאורך השנים הייתה ונשארה, להפיץ את הבשורה, למצוא להם בית חם ואוהב מיד בתום תקופת ההתחזקות והריפוי. הכוונה המוצהרת שלנו, הנה לעניין אתכם באסופים שלנו מתוך תקווה ואמונה שמפה לאוזן או בדפדוף, מדף אחד לשני ימצא לחתול בית ולמאמץ חבר.

רוצים לאמץ חתול ? תגידו כן ! 

חתולה לאימוץ
חתולה לאימוץ

חתולה עיוורת לאימוץ

press to zoom
מחפש... בית
מחפש... בית
press to zoom
קטום אוזן
קטום אוזן

עברתי סירוס חי בשכונה ליד המרפאה

press to zoom
מחפש בית
מחפש בית

אני באמת מחפש בית

press to zoom

אוכלוסיית החתולים בארץ תמיד מזכירה לי את הסדרה האנגלית Upstairs, Downstairs בתרגום חופשי "אלה שלמעלה ואלה שלמטה" בישראל, סדרה זו זכתה לשם "על אדונים ומשרתים" סדרה מרתקת שבמרכזה עמדו הבדלי קיצון בין המעמדות הבריטיים. 
נכון הדבר גם לגבי חתולי ישראל המתחלקים לשתי קבוצות. "אלה שלמעלה" שפר עליהם גורלם וזכו להימנות על העשירון העליון, האריסטוקרטי, בר המזל אשר רמת חייו גבוהה ברשותם משפחה, מיטה, צעצוע וארגז פרטי ו"אלה שלמטה" כנופיות הקשוחים והקשוחות שורדי קופסאות הקרטון, דיירי הרחובות והסמטאות.


חתול הרחוב הישראלי המצוי הוא נמר קטן, קשוח ולא מפונק שלומד בדרך הקשה להסתדר כמעט בכל מצב וסיטואציה. אבל גם לקשוחים שבנמרים יש אויבים רבים מבית. מזג האוויר, קרציות, פרעושים, קרדיות אוזניים, חיידקים, וירוסים, שלל מחלות, חשש מדריסה, מזון לא איכותי, תקיפות כלבים והתעללות ע"י אנשים.


חתול אריסטוקרטי מטופח יכול להגיע לגיל מופלג של בין 16 ל20 ויותר שנים אבל חתול רחוב ישראלי יחיה בממוצע 3 עד 5 שנים וזאת רק במידה והצליח לשרוד ולעבור בשלום את השנה הראשונה לחייו.


על פי חוקי הג'ונגל והטבע העירוני שלנו קיימת חשיבות מרובה לשמירה על האיזון בין האוכלוסיות. כל קבוצת חיות נושאת וממלאת תפקיד חשוב בהרמוניה ובקיום של הטבע. לא כל אחד חייב לאהוב חתולים! וזה ממש בסדר אבל גם החתול ממלא תפקיד חשוב בטבע העירוני. חתולים מדללים את אוכלוסיית העכברים והחולדות, מבריחים נחשים ארסיים ומצמצמים את אוכלוסיית התיקנים. מנגד אי אפשר להתעלם מכך שחתול הוא נמר קטן וטורף שפוגע גם בזוחלים, ציפורים ובכך יכול לשנות מרקם ביולוגי מקומי בצורה קיצונית.

לכן על מנת שישרור שלום עולמי ואיזון בין האוכלוסיות יש לשקול מספר דברים:
• מים נוזל החיים – לא מספיק לתת רק אוכל לחתולי הרחוב יש גם חשיבות מרובה לקערת מים ובמיוחד בימים חמים שכאלו.

• יש להאכיל חתולים אוכל יבש בלבד. הוא לא מתקלקל, נרקב ומסריח כמו אוכל מפחיות או שאריות ביתיות. יש לתת מזון אך ורק במקומות מסוימים וקבועים לא בכניסה לבניין או באמצע שביל מעבר. כדאי לעשות זאת בתיאום עם כלל הארגונים והשכנים. הסכמה בין כל הגורמים הללו היא המפתח להצלחת המיזם.

• אין לזרוק את "שאריות זבל המטבח" לחתול מקומה שלישית. זה גורם לפיזור המזון, ללכלוך וחלילה אפשר לפגוע בשכנה הטובה שבאה בדיוק ברגע זה להאכיל את החתולים. צריך לקחת בחשבון שלא תמיד אנחנו קולעים בול לחתול ולפעמים אפשר לפספס וללכלך במקום את הכביסה של השכנה בלומה או להכניס את זה לחלון של יעקוב שעדיין סוחב טראומה מחתול עוד מגיל שלוש. זכרו התנהלות נכונה תמנע התנגדות ושנאת חינם למיזם.

• הכי חשוב! לעקר ובעיקר לסרס חתולי רחוב - עונת ייחום החתולים מתחילה באביב ונמשכת כל הקיץ, זה בדיוק הזמן לעקר ובעיקר לסרס. פרוצדורה פשוטה שמונעת צרות רבות, שומרת על כמות מאוזנת של חתולים ותאמינו לי גם לחתולים זה מוסיף חיים ובריאות.