"איך לחנך כלב - עשרת הדיברות"

בבקשה אל תפנק אותי יותר מדי. זה מונע ממני להתמודד לבד.

אל תאפשר לי לסגל הרגלים רעים. אני סומך עליך שתעקרם ממני בשלבים המוקדמים.

אל תיתן לי להרגיש קטן יותר מכפי גילי. הדבר גורם לי להתנהג באופן אווילי כ"גדול". אכן אני אומנם נראה קטן וחמוד אבל אני כבר בוגר.

כאשר אנחנו יוצאים לטיול בשכונה, בבקשה תנקה אחרי, אני לא יודע לעשות זאת. אם לא תנקה זה יוציא לחבריי ולי שם רע ודעה קדומה עלינו.

עזור לי למצוא את מקומי בלהקה המשפחתית. חנך אותי ואל תגן עלי מתוצאות מעשיי, לפעמים אני צריך ללמוד בדרך הקשה.

אל תחשוש להיות תקיף בחינוך שלי, זה בדיוק הדבר שמקנה לי תחושת ביטחון.

אל תשכח שאיננו דוברים את אותה השפה ואיני יכול להסביר את עצמי כפי שהיית באמת רוצה.

אל תהיה בלתי עקבי בהתנהלות שלך מולי, זה מבלבל אותי לגמרי וגורם לי לאבד את האימון בך.

אל תיתן לי לאכול כל דבר שאני רוצה. רק אוכל שמתאים לי.

זכור לדאוג לבריאותי זה יאריך את שארית חיי.  אני סומך עליך שתאהב אותי ושתדע מתי לשחרר אותי.

 חכם בשמש או כיצד נעזור לכלבנו בקיץ - קיץ ישראלי מביא עמו שפע צרות למחמדינו. בחורף, הקיץ נוכח נפקד ואז נהנים מתחושה של קרירות מצועפת וגשם. אבל מהקארמה הים תיכונית קשה להימלט והקיץ הישראלי זולג לו פנימה בצבעים חמים ושורפים. אנחנו נאנחים וכול שנשאר לחזאי לומר לנו ערב, ערב במשך שלושה חודשים ויותר "שהטמפרטורות יהיו רגילות לעונה" !!!  חם, מעיק, מהביל מצריך מזגן, אבטיח, ארטיק, ים וכמה טיפים משלנו על מנת לעבור את הקיץ בשלום.

1.  זוכרים הלחתה? כלבים לא מזיעים כמונו הם מקררים את הגוף בתהליך שבו חום גוף הכלב יוצא דרך הפה הפעור ולשון שמשתרבבת החוצה. תהליך קירור זה אינו יעיל כמו הזעה ולכן כלבים רגישים באופן מיוחד לחום. בימים חמים יש לצמצם את היקף הפעילות הגופנית של הכלב, טיולים, הליכות, ריצות  ולהגביל אותם לשעות בוקר מוקדמות או הערב והכי חשוב! בשום אופן אין להשאיר כלב /ילד ברכב חונה.

2.  הכלב שלנו לא נועל נעלים או סנדלים אופנתיות ובעיקר נעים לו להסתובב על ארבעת רגליו החשופות. כדי למנוע כוויות ונזקים בכפות הרגליים אין להכריחו ללכת על חול, מדרכות וכבישים לוהטים.

3.  פרעושים - חרקים קטנים צרות גדולות, עוזרים בהפצת תולעי סרט, גורמים  לאלרגיה, אנמיה וגירוד. כן!  בהחלט ניתן היום בקלות להכניע ולמגר  אותם בעזרת תכשירים חדשים, חכמים ולא רעילים.

4.  קרציות – מיגור קרציות בעזרת "קולר" אופנתי הכרוך סביב צוואר הכלב ומשך השפעתו  למספר חודשים, מוצלח ויעיל.  אז מה עושות הקרציות?  נצמדות לכלב עוקצות, מוצצות את דמו ועלולות להעביר לו טפיל דם אשר גורם למחלת "קדחת הקרציות". חשוב להתעדכן שבין החידושים האחרונים ברפואה הווטרינרית הצטרפה לנבחרת האבחון בדיקה חשובה וחדשה אשר מזהה הדבקה אחרי שלושה ימים בלבד מרגע העקיצה.

5.  להקפיד! להקפיד! להקפיד! על טיפול מניעתי של חומר הקוטל "תולעת הפארק – ספירוצרקה  לופי", זריקה הניתנת מידי שלושה חודשים לפחות! תזמון וההקפדה על הזמנים הנקובים מהווים גורמים מכריעים במיגור ובקטילת התולעים במידה והייתה הדבקה.

חכם שמש
הכלב שלך חמוד ניקית אחריו

 הכלב שלך חמוד ! האם ניקית אחריו?

אני נוהג לומר - שכלבים ופרעושים זה  הולך ביחד כמו ים ושמיים, גשם ועננים, ילדים וחופש גדול, סופגנייה וריבה, כלבים וקקי...

בשלב הזה אני מקבל הרמת גבה, כלבים, קקי? ד"ר מה קרה לך?

קקי יש לפילים, לווייתנים, ג'ירפות, זברות, כאילו מה הקטע ד"ר?

נכון, לכולם יש קקי רק שהם לא בדיוק מפזרים אותו בסביבה בה אני חי נושם ובועט.

היום יש יותר מודעות וכל רצועת כלב שמכבדת את בעליה מתהדרת בשקית ניילון מתנפנפת לאיסוף ותודה גם לאדון ראש העיר המטיל קנסות כספיים. אבל עדיין לצערי יש את אותם "הטיפוסים והטיפוסיות" שמנסים להתעלם מפעילות המעיים של כלביהם, הם פוסעים להם בנחת בשבילי הפארק, גינה, מדרכה או שדרה בגבולות המדינה וכאילו לא רואים את אשר כלבם עושה...

עצתי לאותם מתעלמים, שימו לב! כלבים משוחררים ללא "השגחה" אוספים לפיהם דברים בעלי טעם וריח שאחרים השאירו ויחד עמם גם את - תולעת הפארקים.

חשוב לדעת שהטיפול שהכלבים מקבלים נגד תולעת הפארקים הוא לא חיסון אלא טיפול אשר קוטל את התולעת במידה והיא קיימת בגוף הכלב ולפעמים לצערי זה גם יכול להיות מאוחר מידי.

איסוף הקקי מהסביבה יקטין  את סיכויי ההדבקות בתולעת הפארקים, נבין ונרים זו האחריות שלנו כבעלי כלבים, למתעלמים נעיר וכך נפסיק להוציא שם רע לאוכלוסיית הכלבים ולנו.

תודה -  ד"ר גיורא היימן